czwartek, 27 lipca 2017

Graczem od zawsze cz.6 - Suplement do Mafii, czyli Mafia III Rivals

Ostatnio podczas pisania na blogu o grach z seri Mafia, trafiłem w internecie na informację że równolegle z Mafią III, na PC i konsole, została wydana również mobilna Mafia III - Rivals na urządzenia z iOS i Androidem.Nigdy nie byłem fanem grania na smartfonie, o czym pisałem już wcześniej w cyklu Graczem do zawsze i EA Games Challenge Everything i nawet wcześniej gry z serii NFS czy teraz Mafia nie zmieniły mojego podejścia do tego typu rozgrywki :)


Tak jak wspomniałem Mafia III Rivals została wydana w październiku 2016 roku, równolegle "dużą" Mafią III przez 2K Games, natomiast firmą developerską która odpowiedzialna jest za napisanie tej mobilnej wersji Mafii, jest Cat Daddy Games

Akcja gry podobnie jak w Mafii III, rozgrywa się w latach 60 ubiegłego wieku, w fikcyjnym mieście New Bordeaux (wzorowanym na Nowym Orleanie) i choć spotkamy tu wiele postaci z trzeciej Mafii, jak Vito Scaletta czy LincolnClay, to oprócz realiów dzielonych z "dużą siostrą", jest to zupełnie inny rodzaj rozgrywki. To bitewny RPG, w którym rozgrywka polega głównie na toczeniu walk pomiędzy grupami gangsterów, a my wcielamy się w ambitnego szefa jednego z gangów, którego celem jest stworzenie mafijnego imperium i przejęciem kontroli nad całym miastem. 
Jak na RPG-a przystało, zajmujemy się również werbowaniem kolejnych podwładnych i rozwijaniem ich umiejętności, za pomocą zdobywanych punktów doświadczenia. Wygrane bitwy między gangami przynoszą nam również łupy, które pozwalają na nabywanie coraz lepszego uzbrojenia i poszerzania ekwipunku. Za zdobyte łupy możemy kupować między innymi broń palną, noże, kastety, kamizelki kuloodporne czy nawet samochody.


Oprócz rozgrywki z "inteligencją" gry, mamy również do wyboru szranki z innymi realnymi graczami, gdzie stawką są dodatkowe cenne nagrody, jak również pozycja w rankingach. Jeśli chodzi o samą mechanikę gry, to podczas bitwy między gangami, nie mamy tu możliwości sterowania ruchami gracza, a jedynie możemy wybrać kto kogo zaatakuje i za pomocą czego :) 
Ci bardziej uzbrojeni, oczywiście zadają większe obrażenia przeciwnikowi. Sama rozgrywka jest dość nudna i powiela w zasadzie ciągły schemat, który sprowadza się do wyboru naszego gangstera, wyboru przeciwnika, następuje sekwencja walki i po chwili oczekujemy na ruch naszego przeciwnika, który również wybiera kogo i kim zaatakuje. I to tyle, po kilku rundach mamy wrażenie że robimy wciąż dokładnie to samo Rozgrywkę wzbogaca dodatkowo element strategiczny. Wygrywając kolejne bitwy przejmujemy kontrolę nad kolejnymi sektorami miasta, jak również zlokalizowanymi tam różnorodnymi biznesami co ma wpływ na zdobywanie kolejnych pieniędzy, jak rownież dodatkowych bonusów. 
Grafika nie jest oczywiście taka, jak w "dużej" Mafii jednak robi dobre wrażenie wizualne, Na początku mamy ładną sekwencjęfilmową, wprowadzającą nasz szybko w klimat gry, a potem widzimy już tylko skrawek ciemnej uliczki i stojące na przeciw siebie gangi, gotowe do walki. Całości dopełnia wpisująca się w klimat rozgrywki muzyka oraz ciekawe dialogi prowadzone w komiksowej formie. Oczywiście jak w tego typu grach, nie obyło się bez mikropłatności :) Gra jest do pobrania za darmo, więc na czymś trzeba zarobić :) Bez korzystania z nich,  czuć że jesteśmy blokowani w rozwoju podczas gry. Dotyczą one ulepszania postaci, dzięki czemu możemy szybciej i skuteczniej pokonywać wrogów. Oczywiście ulepszeń postaci możemy dokonywać poprzez znajdźki, jednak w grze jest ich bardzo mało i od razu widać że nie płacąc, mamy mniejsze szanse na szybki rozwój. 

Tak jak wspomniałem wcześniej gra jest dość nudna i schematyczna. Zupełnie nie wciągnęła mnie ani "mafijnym" klimatem, ani rozgrywką. Pograłem w nią kilka razy i znudziłem się. Nigdy w zasadzie nie byłem tez fanem RPG-ów, a może również moje nastawienie do grania na iPhonie, czy w tym przypadku iPadzie miało na to wpływ, ale myślę że spore "zasługi" ma tu sam rodzaj dość monotonnej rozgrywki. 
Według mnie nie jest to "ta prawdziwa" Mafia która ma swój urok i klimat. To prosta i niewymagająca gra, na smart urządzenia, która bazując na swojej "dużej" siostrze ma generować dodatkowe zyski wydawcy poprzez mikropłatności. To gra dla tych, którzy mają  do zabicia trochę czasu w pracy czy podczas urlopu na plaży, dłużącej się podróży, czy na przykłada w kolejce do lekarza :) 

27.07.2017


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz